Yumurta Yemekleri - Usta Aşçılardan Peynirli Omlet tarifi

Peynirli Omlet (1 Kişilik)

Yazıcı Sayfası Facebook'ta Paylaş
Peynirli Omlet

Malzemeler

  • 2 yumurta
  • 1/2 çay kaşığı tuz
  • biber
  • 20 gr (1 çorba kaşığı +1 çay kaşığı) Margarin
  • 1 çorba kaşığı rendelenmiş kaşar, çedar, parmesan veya benzeri peynirler ya da ufalanmış beyaz peynir

Yapılışı

Bir kaseye yumurtaları kırıp, tuz ve biberini ilave ettikten sonra telle hafifçe çırpın. Bu çırpma sonunda yumurtanın sarısı akı birbirine karışmış olmalı, ancak yumurta akları köpürmemelidir.

Bir çorba kaşığı margarini bir tavada eritin. Tavayı sağa sola oynatarak yağın tavanın bütün tabanını ve kenarlarını kaplamasını sağlayın. Yağ iyice kızıp, renk değiştirmeye başlamadan hemen önce çırpılmış yumurtaları ilave edin.

Bir elinizle tavayı ileri geri sallayarak diğer elinizle de bir çatalla yumurtalı karışımı kenarlardan içeri doğru karıştırarak pişirin. Bu arada peyniri omletin üzerine serpiştirin.

Yumurta katılaşmaya başladığında, henüz ortası hafifçe sulu iken tavayı sapından kuvvetlice tutarak ileri geri sallayıp, omletin tabana yapışmamasını sağlayın. Bu arada bir spatula ya da çatalla tavanın kenarlarına yapışmış olan omleti sıyırın.

Omleti ortadan katlayıp, yarım ay şekline getirin. Önceden ısıtılmış bir tabağa aktarın. Kalan 1 çay kaşığı margarini fırça ile omletin üzerine sürün. Sıcak olarak servis yapın.

Değerlendirme

Bu Tarife Not Verin

Ortalama: 2.2/5 (Toplam:25)

Zorluğunu Değerlendirin

Ortalama: 1.9/5 (Toplam:21)

Bunları da deneyebilsiniz...

Yorumlar

Arama

ADS

Yemek