Dana Böbreği Limon Soslu (4-6 Kişilik)

Malzemeler

Yapılışı

Limon soslu dana böbreği, hafif bir öğle yemeği yada yanında taze fasulye ve havuçla lezzetli bir akşam yemeği olarak servis edilebilir.

Büyük bir tavada 2 çorba kaşığı tereyağı eritiniz. Köpükleri sönüp yağ kızınca böbrekleri koyup 4 dakika alt üst ederek kızartınız. Sonra ateşi kısıp, böbrekleri bir kez alt üst ederek 5 dakika daha kızartınız. Tavayı ateşten alınız.

Böbrekleri bir tahtanın üstüne koyup, keskin bir bıçakla 1-1, 5 cm`lik dilimler halinde doğrayınız. Böbrek dilimlerini yeniden tavaya alıp, ara sıra karıştırarak 20 dakika daha pişiriniz. Tavayı ateşten alıp böbrekleri, altına kağıt peçete serilmiş bir servis tabağına aktarınız. Tabağın üstünü alüminyum kağıdıyla örterek, sıcak kalmalarını sağlayınız.

Sosu için, orta büyüklükte bir tencerede 2 çorba kaşığı tereyağı eritip tencereyi ateşten alınız. Tahta bir kaşıkla karıştırarak unu ekleyiniz; pürtüksüz bir macun haline geldikten sonra yavaş yavaş süt, limon kabuğu, kekik ve limon suyunu katınız. Tencereyi yeniden ateşe koyup, sos koyulaşana kadar sürekli karıştırarak 2-3 dakika pişiriniz. Ateşi kısıp sosu 10 dakika, biraz suyunu çekene kadar kaynattıktan sonra, servis tabağındaki böbrek dilimlerini ekleyip sosu ile 4-5 dakika daha pişiriniz.

Tencereyi ateşten alıp limon kabuğunu sosun içinden çıkarınız. Yemeği ısıtılmış bir servis tabağına koyup, limon dilimleri ve maydanozla süsleyerek servis ediniz.

Ustaasci.com - Afiyet Olsun