Bisküvi Kurabiye Çörek - Usta Aşçılardan Çikolatalı ve Bademli Kıtır tarifi

Çikolatalı ve Bademli Kıtır (25 adet)

Yazıcı Sayfası Facebook'ta Paylaş
Çikolatalı ve Bademli Kıtır

Malzemeler

  • 1 Su Bardağı Kabukları Çıkarılmış ve Fırında Kıtırlaştırılmış Badem
  • 2/3 Su Bardağı Toz Şeker
  • 1/2 Su Bardağı Su
  • 150 gr.Sütsüz Çikolata(Eritilmiş)

Yapılışı

Ön hazırlık olarak düz bir fırın tepsisini yağlı kağıtla kaplayalım. Kabuğu çıkarılmış ve fırında kıtırlaştırılmış bademleri fırın tepsisine eşit olarak yayalım. Şeker ve suyu küçük bir tencerede karıştıralım. Kısık ateşte kaynatmadan, ara sıra kabın kenarlarına yapışan şekerlerden kurtarmak için fırçayla temizleyerek, karıştıralım. Şeker eriyince karışımı kaynatalım. 10-15 dk. karışım karamel rengi alana dek pişirmeye devam edelim.

Hazırladığımız karameli hemen bademlerin üzerine dökerek katılaşmaya bırakalım. Kıtırları küçük küçük veya küçük parçalara kıralım. Çikolatayı küçük, ısıya dayanıklı bir kaba alalım. Su dolu başka bir kabın içine oturtup, ocakta yavaş yavaş karıştırarak eritelim. Kabı ocaktan alalım. Kıtırların uçlarını çikolataya batıralım. Alüminyum folyo kaplanmış bir tepside donmasını bekleyelim.

Öneri:Çikolata ve bademli kıtır, servis yapılmadan 2 gün önce hazırlanabilir. Kuru ve hava almayan bir yerde, yağlı kağıda sarılmış olarak saklayabilirsiniz. Dilerseniz çikolata ve bademli kıtırı yanında eritilmiş çikolata sosuyla servis yapabilirsiniz.

Değerlendirme

Bu Tarife Not Verin

Ortalama: 1.7/5 (Toplam:18)

Zorluğunu Değerlendirin

Ortalama: 2.1/5 (Toplam:18)

Bunları da deneyebilsiniz...

Yorumlar

Arama

ADS

Yemek