Böbrek Sosisli (4 Kişilik)

Malzemeler

Yapılışı

Böbrek, sosis ve yumurta karışımının sirkeyle buluşmasından oluşan sosisli böbrek, çok lezzetli bir yemektir. Kızarmış ekmekle birlikte servis edilebilir.

Yağın 3, 4`ünü ateşe dayanıklı bir kapta orta ateşte eritiniz. Köpükleri kaybolunca soğanları katıp, ara sıra karıştırarak 5-7 dakika, pembeleşinceye kadar kavurunuz. Böbrekleri de koyup ara sıra çevirerek 5-8 dakika, her tarafları hafif kahverengileşene kadar pişiriniz.

Unu ekleyip tahta bir kaşıkla sürekli karıştırarak 2 dakika daha pişiriniz. Domates salçasını, tavuk suyunu ve üzüm sirkesini ekleyip, sürekli karıştırarak kaynatınız.

Sosisleri, mantarları, kekiği, tuzun ve karabiberin yarısını ekleyiniz. Ateşi kısıp tavanın kapağını kapatarak karışımı 15-20 dakika, böbrekler bir bıçak batırıldığında yumuşak oluncaya kadar pişiriniz.

Bu arada, çırpılmış yumurtaları hazırlayınız. Yumurtalarla sütü orta boy bir kasede bir çatalla iyice çırparak karıştırınız. Kalan tuz ve karabiberi katınız.

Artan tereyağı orta boy bir tencerede, orta ateşte eritiniz. Köpükleri inince yumurta karışımını ekleyip sürekli karıştırarak yumurtalar sertleşinceye kadar 5 dakika pişiriniz.

Tencereyi ateşten indirip yumurtalı karışımı ısıtılmış bir servis tabağına aktarınız. Böbrekler pişince ateşten indirip, yumurtaların üstüne dökerek hemen servis ediniz.

Ustaasci.com - Afiyet Olsun